Hírek
2012. Október 24. 07:53, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Magyarországon esett vissza legjobban az M&A piac

A vállalati fúziós és felvásárlási (Mergers & Acquisitions, M&A) piacon tapasztalt visszaesés Magyarországon a legjelentősebb az unióban és a közép-kelet európai régióban, a következő években a Jeremie I. program során véghezvitt befektetésekből való kiszállások, a még rendelkezésre álló tőke, valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló újabb források táplálhatják a magyarországi tranzakciós piacot - állapítja meg a Niveus Consulting Group elemzése.
A bejelentett és lezárt tranzakciók számát és értékét tekintve az M&A piac a tavalyi növekedést követően jelentős visszaesést mutat Magyarországon, az Európai Unióban valamint a közép-kelet európai régióban egyaránt. A rendelkezésre álló adatok alapján a legnagyobb csökkenés Magyarországon figyelhető meg; ebben az évben eddig 32 ügylet zárult le, amely az egy évvel korábbi 42 tranzakcióhoz képest csaknem 25 százalékos csökkenést jelent. A visszaesés az Európai Unióban és a közép-kelet európai régióban egyaránt 5 százalék körüli.
"A piac szűkülésének főbb okai a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezet, a beszűkült banki finanszírozási lehetőségek és a kedvezőbb adásvételi alkalomra és piaci kilátásokra váró tulajdonosok és befektetők lehetnek" - kommentálja a M&A piacon tapasztalt visszaesést Sipeki Péter, a Niveus Consulting Group M&A üzletágának vezetője a cég közleményében.
Bár a visszaesés jelentős, nem érinti a piac valamennyi szereplőjét. "A hazai M&A piac a kis- és középvállalati szegmensben viszonylag aktívnak tekinthető egyrészt a Jeremie Kockázati Tőke Program keretein belül elkülönített közel 90 milliárd forint tőkének köszönhetően, másrészt pedig azért, mert a banki finanszírozási hajlandóság visszaszorulása is arra kényszeríti a befektetőket, hogy saját forrásból finanszírozzák ügyleteiket, így a nagyobb tranzakciók váratnak magukra" – teszi hozzá a szakértő.
A Jeremie I. Kockázati Tőke Program a részt vevő alapokon keresztül az innovatív, átgondolt üzleti tervvel és elkötelezett menedzsmenttel rendelkező, 5 évnél nem régebbi alapítású, 1,5 milliárd forintot meg nem haladó forgalmú, korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozások számára biztosít forrásokat, míg a Jeremie II. Programban a kritériumok magvető (a legkorábbi életszakaszban lévő) cégeknél 3 év és 200 millió forint, növekedési szakaszban lévő cégek esetében pedig 5 év és 5 milliárd forint.
A kockázati tőke befektetések tekintetében Magyarország kiemelkedően jól teljesít a többi uniós tagországhoz képest. Az EVCA (European Private Equity and Venture Capital Association) nyilvánosságra hozott adatai szerint a 0,04 százalékos GDP-arányos tőkebefektetés alapján Magyarország az EU tagországok között a 6. helyen áll, annak ellenére, hogy az első Jeremie program keretében az alapok által elnyert, és átlagosan 30 százalék magántőkével kiegészített 48 milliárd forintnyi összegnek - részben az alapok késedelmes indulása miatt - egyelőre csak 30-35 százalékát helyezték ki. A kihelyezések célterületét főként az informatikai és technológiai cégek - amelyek az M&A tranzakciók jelentős részét is meghatározzák -, valamint média, telekommunikációs, kereskedelemi, feldolgozóipari és biotechnológiai iparágakban szereplő kis- és középvállalatok alkotják.
Az elkövetkező időszakban várhatóan a Jeremie I. program befektetéseiből való kiszállások, a még rendelkezésre álló 34 milliárd forintnyi tőke - amelyből közel 22 milliárd forintot 2013 végéig be kell fektetni - valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló 28,5 milliárd forint (magánforrással együtt közel 41 milliárd forint) lesznek a hazai kis-és középvállalati tranzakciós piac fő mozgatórugói a Niveus Consulting Group szerint.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 09. 12:18, szerda | Belföld
Hubai Imre: az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban
A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének
2025. Július 09. 07:13, szerda | Belföld
Nagy Bálint: újranyithat a Hévízi Tófürdő fürdőháza, készül a létesítmény hosszú távú fejlesztési koncepciója
A kormány 381 millió forint támogatást biztosít a Hévízi Tófürdő nemrég bezárt, tavi fürdőépületének rövidtávú helyreállítására
2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é
Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása
2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld
E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás
Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.