Városlista
2025. május 24, szombat - Eszter

Hírek

2018. Június 15. 07:25, péntek | Belföld
Forrás: mti - fotó: pixabay

Évente kétszer kell tisztítani a klímaberendezéseket

A klímaberendezéseket évente legalább kétszer - használati időszak előtt és után - kell tisztíttatni, ennek elmaradása egészségügyi problémákhoz vezet - írta a Magyar Idők pénteken.

Magyar Donát, az Országos Közegészségügyi Intézet levegőhigiénés és aerobiológiai osztályának munkatársa elmondta azt is: fontos, hogy a lecsapódó nedvességet megfelelően vezessék el, mert a pangó víz a baktériumok, penészgombák, egyéb mikroorganizmusok melegágya. A klímaberendezés a pangó vizet a levegőbe porlasztja, ami Legionella-fertőzést is okozhat.

A fertőzés enyhébb formája a Pontiac-láz, ami influenzaszerű tüneteket okoz, de általában spontán gyógyul. Súlyosabb formája a legionellosis, amely elsősorban a tüdőt támadja meg, és akár halálos kimenetelű is lehet - mondta a szakember.

Magyarországon 2016 óta rendelet írja elő, hogy a fokozott kockázatot jelentő közegekben, például közfürdőkben, kórházakban, gyárakban, hűtőtornyokkal rendelkező létesítményekben, szociális intézményekben rendszeresen vizsgálják és szűrjék a Legionellát. Egy független laboratórium tavalyi átfogó mérésében a hűtőtornyokból származó 741 minta esetében 81-nél mutatta ki a baktériumot, ami 44 esetben meghaladta a figyelmeztetési szintet. Az ivóvízminták mintegy negyedében találták meg a kórokozót, és gyakoribb volt a figyelmeztető szint feletti eredmény is: 1048 vizsgált mintából 126 haladta meg ezt - írta a Magyar Idők.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 24. 07:33, szombat | Belföld

HM: látványos bemutatók és szórakoztató programok lesznek a Városligetben a hétvégén

Különleges programokkal várják most hétvégén a Városligetben mindazokat, akik testközelből szeretnének megismerkedni a honvédelemmel; a honvédelem napja és a gyermeknap programjai minden korosztály számára felejthetetlen élményt ígérn

2025. Május 24. 07:30, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: az idei év végére elkészül a Budapest-Belgrád vasútvonal modernizálása

Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól

2025. Május 23. 07:31, péntek | Belföld

NGM: a kormány elkötelezett a gazdaság fejlődésének biztosítása és a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztése mellett

Magyarország történetének legjelentősebb autópálya-fejlesztése indul el 2025. szeptember 1-jén, amelynek keretében teljeskörűen megújul az M1-es autópálya.

2025. Május 23. 07:28, péntek | Belföld

Varga Mihály: a fenntartható gazdasági növekedéshez stabil pénzügyi rendszer kell

A magyar gazdaság évtizedes teljesítményében a német cégeknek is kiemelt szerepe van, ezért kulcsfontosságú, hogy a vámháború okozta változékony piaci helyzetben a német gazdaság ismét erőre kapjon